İRAN ANALİZ / Şii İran Rejiminin temellerini sarsmakta olan yüzbinlerce vatandaşının sokaklara dökülerek Hamaney’i, Ahmedinecat’ı, Devrim Muhahızlarını ve istibdad rejimi alenen “Diktatöre Ölüm!” sloganları ile hedef aldığı kitlesel protesto eylemleri hızlanarak artıyor. Bu gösterilere rejimi koruma güdüsüyle hareket eden Besicler ve güvenlik güçleri aşırı korkuyla sert müdahale ediyor. Sokak ortasında insanlar vurularak, dövülerek ve kurşunlanarak öldürülüyor. İşte geçtiğimiz günlerde bir kurşunla öldürülen ve cesedi hastane kaybettirilen Ali Musavi’nin hazin öyküsü ve babasının acıklı hali! Türkiye’deki İran&Şii lobisinin ısrarla ama amatör bir şekilde gizlemeye çalıştığı, içten içe kaynayan ve İran rejimin bile dünya kamuoyundan gizleyemediği istibdad, vahşet, işkence, cinayet ve yargısız infazlardan bir demet…

İran muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi Pazartesi günü kızkardeşinin evini ziyaret ederek öldürülen yeğeni Seyyid Ali Habibi Musavi Hamaney’in ailesine taziyelerini bildirdi. 27 Aralık 2009 tarihinde Aşure törenlerinde Ali rejim güçlerince silahla vurularak öldürülmüştü.

Musavi öldürülen Ali’nin Babasıyla Birlikte

Öte yandan muhalefet liderlerinden Mehdi Kerrubi’de Ali Musavi’ nin hayatını kaybetmesiyle ilgili taziye mesajını acıklı aileye iletti.

Uzmanlar Meclisi üyesi ve önde gelen Şii din adamlarından biri olan Ayetullah Destgeyb de Mir Hüseyin Musavi’nin öldürülen yeğeni için taziye mesajı gönderdi. Mesajında hükümetten katillerin tespit edilerek yargılanmasını isteyen Ayetullah Destgeyb Jaras’ın haberine göre: “Tutukluları serbest bırakınız, yapıyı muhafaza bahanesiyle işlediğiniz kanuna ve dine karşı tüm bu eylemlerinize bir son veriniz!” dediği nakledildi.

Kaynak: Peyvend